jõulupärg

Taanlased ei lase pimedal ja külmal ajal ennast kurvastada, vaid naudivad seda koos pere ja sõpradega. Mõnusat olemist iseloomustab taanlaste lemmiksõna hygge, mis lahtiseletatuna on rõõmu tundmine väikeste lihtsate asjade üle. Hygge võib olla nii jõuluõhtu küünlavalgel, kodus teki all filmi vaatamine, hubane pärastlõuna kontoris, kohtumine vana sõbraga tänavakohvikus vms.

Kui Sulle tundub, et sügistalvine aeg on tüütult pikk, on aeg ennast hygge lainele sättida. Anname sulle ideid, kuidas muuta külm ja pime aeg igati nauditavaks.

Soojus

Külmetamine pole mõnus, seepärast hoia varbad soojas nii toas kui õues. Teadagi poe halba ilma, vaid vale riietus. Nii et mõnusa äraolemise nimel investeeri uute kingade või lipsu asemel pigem korralikku parkasse. 

Varu tekke – taani kodus on tavaliselt üks või mitu pleedi, tänavakohvikutes saad sa kuum jook sõrmede vahel hõõgumas, ennast teki sisse mähkida ning karges õhus pehmet kaneelisaia ampsata. Hea mõte on panna paar varutekki autosse lumist piknikuilma ootama.

Toit

Nagu sa õigesti aimad, on suur osa mõnusast hygge’st millegi maitsva mekkimisel. Taanis on jõuluaeg sarnaselt Eestile vägagi toiduga seotud – sellele kulutatakse enam, veedetakse tunde köögis, rõõmustatakse söögiga lähedasi ja sõpru. Toit loob ühtekuuluvuse ja heaolutunnet.

Skandinaavia köök lõhnab jõuluajal nelgi, kardemoni, loorberi, aniisi, või, karamelliseeritud suhkru, magusa veini ja kaneeli järgi. Täiesti kohustuslikud on meilegi tuttavad rikkalikult võised saiakesed kaneeli ja kardemoniga. Brändist või punasest veinist keedetakse nelgi, apelsini, aniisi muskaatpähkli ja ingveriga glögi. Klassikaline roog on õunte ja kuivatatud ploomidega täidetud jõuluhani või -part, mida serveeritakse karamelliseeritud kartulite ja hautatud punase kapsaga. Kindlasti pole hygge eesmärk udupeened ja kallid road, vaid pigem millegi jagamine ja mitte vähemolulisena samal ajal endale ja teistele kinnitamine, kui hygge kõik on ☺.

Kaunista ümbrust

Minimalisimi kodumaal armastatakse kaunistusi. Jõulukaunistused ei ole vaid pühadeks, vaid loovad meeleolu novembrist kuni jaanuari keskpaigani.

Tekstuurid ja värvid

Kujunda oma kodu kohaks, mis oleks kutsuvalt mugav, hubane ja pühademeeleolus. Selleks kombineerivad taanlased osavalt erinevaid materjale ja tekstuure – metalli, tekstiili, paberit, puitu ja vilti. Lihtsaim viis scandi-stiilis jõulu-lookiks on omavahel sobitada maalähedasi toone (loodusvalget, valget, halli ja liivatooni) ning lisada nüansse klassikaliste jõuluvärvidega nagu punane, tumesinine ja roheline. Hoidu värvide virr-varrist ja saavutad harmoonilise terviku. Kindlasti on tark enne kaunistamist kodus teha suurem koristus-ja sorteerimistöö, et kogu ilu välja paistaks ja esile tuleks.

Lilled ja roheilu

Scandi-stiilis kodust ei puudu taimed ja lilled – need toovad tuppa elu ka pimedal ajal. Skandinaavia jõulutradistioonis on oluline roll roheilul  eukalüpt, õitsev eukalüt, pistaatsiaoks, seedrimännioksad on ideaalsed, kas iseseisvalt vaasi või kombineeritult koos lilledega. Isetehtud pärjad ja oma käega vaasi sätitud lillekimbud on advendiajal taanlaste ühed meeliskaunistused. Säti vaasi dekoratiivse oksaga puuvillataim (cotton plant), mis on talviselt valge ja pehme ning mille oksad püsivad karpi pakituna ilusad järgmise talveni. Ilexi (winter berry) oksi kaunistavad isuäratavalt punased ja pühademeeleolu loovad marjad. Kui eelistad õitsvaid elustaimi, siis vali jõulutäht, amaryllus, hüatsint või küpress. 

Küünlad, küünlad

Taanis müüakse valgeid küünlaid harva tükikaupa. Hygge ja küünlad käivad käsikäes, niiet paiguta neid ruumi heldelt.

Tekst by Mirjam

Studio Nelk