toataimed akendeta vannituppa

Toataimed akendeta vannituppa

Unistus avarate akendega vannitoast, kus hommikuti virguda koos päiksega… Jah, see on meist paljude soov. Kahjuks on reaalsus see, et elame tüüpplaneeringuga korteris ning välja võime vaadata hommikukohv näpus köögiaknast!

Aga kui tuua taimedega loodus ja ilu vannituppa, eriti kui enamus aastast on õues raagus ja pime!? Kas see oleks võimalik? Millised toataimed sobivad akendeta vannituppa?

Millised taimed valida pimedasse akendeta vannituppa džungelliku olustikku looma?!

Lühike vastus on –  pole võimalik. Toataimed akendate vannituppa ei sobi. Ükski taim ei ela täiesti ilma päevavalguseta.

Taimede paljundamine
Toataimed akendeta vannituppa 9

Aga siiski on mõned lahendused ja päris loobuma vannitoa-lilledžunglist ei pea.

Näiteks too vannituppa lisavalgust, mis aitab kompenseerida päevavalguse puudumist. Lihtsaid lahendusi selleks leiad Amazonist või uuri lahenduste kohta boyfriendilt või isalt – nad kindlasti “rõõmustavad”, et neile pakutakse nädalavahetusel võimalust kaasa lüüa uues kodusisustamise projektis 🙂  

Kui sa siiski otsustad, et vannitoas valguslahenduse muutmine on natukene ülejõukäiv, kuid oled hoolas perenaine, siis võid toataimi mõne nädalase vahega liigutada ühest kohast teise. Siiski peaksid taimevalikul arvestama vähest valgust vajavate taimedega. Millised toataimed akendeta vannituppa valida? Siin kohal võime soovitada taimedeks näiteks sulgvõhku või havisaba.  

Taimedele langev valguse hulk sõltub nende paiknemise kaugusest aknast. Maksimaalsetes valgustingimused on tagatud taimedele, kes asetsevad kuni meetri kaugusel aknast. Kahe meetri kaugusel paiknevad taimed saavad neli korda vähem valgust ja kolme meetri kaugusel aknast saavad taimed juba üheksa korda vähem valgust.

See matemaatiline seaduspärasus seletab lahti asjaolu, miks meie kliimas alatasa siseruumides napib valgust. Inimene on võimeline talvepimedusega kohanema, taimed aga mitte. Seetõttu saab talveperiood paljudele taimedele saatuslikuks ja nad hukkuvad valguse puuduse tõttu.

Kasulik rusikareegel. Kui toas saab keskpäeval ilma lisatulesid põlema panemata rahulikult ajalehte lugeda, on toas suure tõenäosusega piisavalt valgust mis tahes toataimede kasvatamiseks. Pea seda meeles, kui valid oma koju potililli!

sulgvohk
Sulgvõhk

Samas sobivad vannituppa ka ideaalselt õhutaimed. Nende eluiga küll võib lüheneda, kuid samas naudivad nad väga niisket ruumi ja seda, et hommikuti pikalt pesemas käid. 

Õhutaim
Õhulill

Aga kui mõned hommikud on nii kiired, et unustame isegi süüa, siis kas tõesti on meeles taimi ühest toast teise tõsta. 

On veel üks võimalus – fake it! Ehk nupukad lahendused stiilsesse vannituppa.

  1. Kõikvõimalikud kunsttaimed. Me ise seda varianti väga ei poolda (need on plastikust, loodussõbralikkusest kaugel ja ka kõige paremad omade seast näevad ikka võltsid välja).
  2. Kuivatatud lilled. Jep! Need on tagasi moes ja veel kuidas! Kui su vannitoa suurus lubab, siis eriti äge on põrandavaas 3-5 Pampas Grassiga. Kõrrelised sobivad ideaalselt vee lähedasega kokku ja toovad suvist vahemere-vibe meie koju. Lisa riiulile paar kuivatatud palmioksa ja säti vannitoa nurka paar punutud korvi ning su vannituba on täieõiguslikult instagrami vääriline! 

Pampas Grass "extra fluffy"
Toataimed akendeta vannituppa 10
  • *Kõrrelistega koos kasvab tavaliselt ka hundinui. Hundinui on looduskaitse all ja las ta kasvab edasi. Seda palun ära vaasi korja!
  • **Ps! Kõrrelisi tasub korjata ka meie enda kaldapealsetelt ja mere äärest. Parim saak on augustist oktoobrini. Kuna Eestis looduslikult kasvavad kõrrelised on väiksema “tutiga”, siis tasub varuda neid korralik peotäis või kaks, et efekt oleks vaasis täiuslik. 
  • ***Kui kõrrelised kipuvad kuivades pudisema, siis haara sealt samast vannitoast juukselakk ja spreita üle!
toataimed akendeta vannituppa
Toataimed akendeta vannituppa
  1. Kuivatatud lilleseade. Lase kuivada sünnipäevaks saadud roosidel või vanaemal külas käies korja aiast õlelilli. Kui soovid eksootilisemat seadet, siis oleme sulle abiks oma kuivlille seadetega! Alati armas ja skandinaavialikult minimalistlik on vaasi seada cotton ehk puuvillalille tupsud
Puuvillalille tupsud
Cotton elk puuvaillalille tupsud
  1. Eukalüptioksad – mõnusa aroomi ja kaunite rohekas-hõbehall lehtedega. Värsked eukalüptioksad säilivad veega vaasis umbes 2-3 nädalat kenad. Peale seda tasub vesi ära kallata ja lasta okstel vaasis kuivada. Nad kaotavad küll oma rohelust, kuid mõnus aroom ja hõbehall-look jäävad. Mugavam ja kestvam lahendus on stabiliseeritud eukalüpt, mis on esmalt kuivatatud ja seejärel immutatud glütseriinil põhineva lahusega. See tagab okstele naturaalse välimuse ja kestvuse kuni 5 aastat.  
Eukalüpt
Eukalüpt

Kas tead kedagi veel, kelle vannituba vajaks uusi ideid? Ära hoia häid mõtteid endale ja jaga!