Ratsuritäht

Ratsuritäht ehk amarüllus

Edev ratsuritäht on jõuluajal elegantne kodukaunistaja. Kaunist taime on lisaks punasele nii valgete, oranžide, roosade kui ka kirjude õitega.

Kodus kasvav ratsuritäht puhkab reeglina südatalveni. Puhkuse lõpust annab märku jõudsalt kasvama hakkav õiepung. 

Harilikult õitseb ratsuritäht jaanuarist aprillini, kuna tema päritolumaal Lõuna-Ameerikas on sel ajal suvi. Tüse sibul annab hea hoolitsuse korral 2-4 õisikuvart ning võib vastu pidada üle kümne aasta.

Ratsuritäht kasvab hästi valgusküllases kuivema õhuga keskküttega ruumis, kus talvine temperatuur on üle 20°C. Õitsemise ajaks võib ratsuritähe tõsta ka veidi jahedamasse kohta, et õieilu pikendada. 

Amarüllus vajab kasvamiseks suhteliselt väikest potti. Sibul peab olema mullast poolenisti väljas. Sel juhul on seen- ja bakterhaigustessse nakatumise oht väiksem. Kõige sagedamini haigestuvad ratsuritähe sibulad punapõletikku.

Ratsuritähe eest hoolitsemisel on hea teada järgmist:

  • Vali õitsvale või õiepungadega taimele toas võimalikult valge koht.
  • Kasta taime õienuppude moodustumisest kuni õitsemise lõpuni nõrga väetislahusega.
  • Lõika äraõitsenud õisikuvars kohe maha, et taim ei peaks seemnete moodustamisele energiat kulutama,
  • Õitsemise ajal kasta rikkalikult, kuid nii, et vesi ei satuks sibulale. See võib soomuste vahele sattudes mädanikku põhjustada.
  • Taime võib ümber istutada igal aastal kohe pärast õitsemist. Taimed võib suveperioodil õue poolvarjulisse kohta viia, väetama peaks kogu suvise kasvuperioodi. Augusti algul tuleb lõpetada väetamine ja vähendada järk-järgult kastmist, kuni lehed koltuvad. Pärast lehtede koltumist kata sibulad näiteks tagurpidi lillepottidega ja pane jahedamasse toanurka.

Ilusat jõuluaega soovides,

Studio Nelk